Vår kära hedersordförande Mats Holmberg har avlidit efter en kort tids sjukdom.
En av Sigtuna kommuns största idrottsprofiler med ett stort hjärta för Märsta IK har nu lämnat oss med stor saknad.
Mats meritlista är lång i fotbollens tjänst, han har varit ordförande i Märsta ik under många år samt ordförande i Upplands FF.
Låt oss minnas Mats som den entusiastiska och glada supportern han alltid varit, som på bilden med mikrofonen och blocket gjorde det han trivdes mest med, att vara speaker för sitt MIK.
En ikon inom fotbollen har lämnat oss
Våra tankar går till hans maka Anthonia samt barn och barnbarn.
I samband med Mats Holmberg bortgång beslutade Märsta Iks styrelse att instifta en egen minnesfond i Mats namn. Orsaken till detta är självklar då det från föreningens sida handlar om att hedra en person vars insatser haft stor betydelse under en lång tid.. Även för framtiden kommer delar av Mats tidigare arbete att ha betydelse för föreningen och dess utveckling. Mats engagemang i föreningen har omfattat såväl styrelseordförande och på senare år hedersordförande.
Syftet med Mats Holmbergs minnesfond är att kunna utdela bidrag i Mats namn har till syfte att ekonomiskt stödja barn till mindre bemedlade föräldrar , tex ekonomisk hjälp med medlemsavgift mm.
För att hedra minnet av Mats och stödja detta syfte kan du lämna ett bidrag till fonden.
Swish 123 132 4052
Swedbank 8327-9924867789
Minnesfonden administreras av Märsta Ik
"Du går ifrån oss , men är ej borta
i våra tankar du lever kvar"